Kısa Bloglar

Huawei Telefon ve Mağdur Edilmem

Yaklaşık 2 yıl öncesinde büyük bir hata yaparak Huawei Mate 10 Lite marka bir cihaz alma hatası yaptım. TürkCell müşteri hizmetleri beni aradı bir kampanyadan bahsetti benimde hoşuma gitti avantajlı olduğundan bende kabul ettim. Satılan cihaz anında hattıma tanımlandı sonrasında 72 sat geçmeden cihaz tarafıma kurye ile geldi elden teslim edildi.

Cihazın sanırım 3 veya 4 aylık kullanımından sonra ekranın sağ ve sol üst köşelerinde sararmalar başladı. Cihazın göstermek için Yalova Merkez’de yer alan TurkCell Alper GSM (artık kapalı) mağazasına gittim cihaz buradan gerekli kontroller yapılıp tutanak tutulduktan sonra servise gönderildi. Tutanak üzerinde ;

Cihazda kullanıma bağlı kozmetik çizikler mevcut cihazda donma var , ekranda sararmalar mevcut ,batarya ısınması, şarj yuvasında sorun var ve ahizeden ses az geliyor

CİHAZ SERVİSE GELDİĞİNDE BAŞLAYAN SÜREÇ

Cihaz servise ulaştıktan sonra 15 gün içerisinde yeniden tarafıma gönderildi. Cihazda kronik bir sorun olduğu bu nedenle ekranın servis garantisi ile değiştiği bilgisi verildi.

Cihaz sonrasında 3 sonra yeniden ekran sararması yapmaya başladı konu ile ilgili internette incelediğimde bunun Huawei kalitesiz işçilik ve parça kullanmasından kaynaklı olarak kronik hale geldiği bilgilerine ulaştım. Cihazı yeniden aynı mağaza aracılığı ile servise gönderim sağladım. Yine tutanak tutuldu. Form üzerinede ;

Cihazda kozmetik çizikler mevcut , herhangi bir kırık mevcut değildir.Cihaz daha önce ekran sararması , batarya ısınması , ahize sorunu ve şarj sorunu ile gönderilmiş ekran değiştirilmiştir. Cihaz yeniden aynı sorunları göstermektedir.

Cihaz servise ulaştıktan sonra 15 gün boyunca arayan soran olmadı sonrasında mağazadan bir kişi bana ulaştı ; ” Recep bey telefonun camı kırık olması nedeniyle servis 975TL ücret talep ediyor denildi” bende yasal hakkım olarak cihazı sağlam gönderdiğimden bu ücreti ödemeyeceğimi iletti. Servisin benimle iletişime geçmesini istedim.

Huawei ve KVK Böyle Bir Servislerinin Olmadığını İletiyor (Resme Tıklayın)

İlgili servis beni aradı Huawei KVK ( İzmir İsmet Kaptan Mah. 1365 Sok. No: 7B Konak / İzmir ) telefonla yaptığımız görüşmede cihazı sağlam gönderdiğimi ücret ödemeyeceğimi ifade ettim. Telefondaki kişi telefonu onarmayacağını cihazın kırık geldiğini kargo ile gönderdiğimden kargo firması ile görüşmemi istedi. Kendilerine cihaz TurkCell mağazasından gönderildi size ne şekilde geldi bilemem paket hasarlı geldiyse elinizde hasar tespit ve tanzim tutanağı varsa bana görselini iletin dedim bana cihazın kırık olan kısmının resmini gönderdiler sonrasında bana cihaz geri gönderildi.

SERVİS SÜRECİ

Cihazı mağazadan teslim aldıktan sonra tekrar elimdeki tutanak kopyası ile yeniden servise geri yolladım mağazada çalışan eleman bile biz bunu sağlam gönderdik neden orada incelemeyip geri yolluyorlar diyerek yeniden paketledi ve geri yolladık. Aradan yaklaşık 20 gün geçtikten sonra beni 0850 bir numara aradı telefondaki kişi FixSmart adlı bir servis olduğunu aktardı biraz görüştükten sonra işin detayını öğrendim. Cihaz

Yalova’dan yola çıkıyor İstanbul KVK’ya gidiyor oradan İzmir KVK sonrasında Ankara FixSmart servisine teslim ediliyor.

Herhalde biraz hava alsın kendine gelsin istediler

Burada benden 675TL ücret talep edildi. Telefondaki bayana daha 15 gün önce servisin benden 975TL istediğini ilettim kendisi bana işçilik dahil güncel tutar bu şekilde KVK ücret politikasını bilemeyiz dediler.

Cihazın ekranını internette araştırdım nalet olsun ben alıp kendim taktırırım dedim araştırdım.

CİHAZIN EKRANININ PİYASA FİYATI

Son 1 Yıldır Bu Ürün Her Baktığımda Aynı Fiyat

Huawei firması kısacası ben cihazı sattım sonrasında bozuldu , kırıldı , tamir edilemedi bu benim sorunum değil ! ben aldığım paraya bakarım mantığı ile iş yapmaya devam etmektedir.

İlgili İzmir KVK servisi ile telefonda yaptığımız görüşmede kargo hasar tutanağını bana göndermelerini istedim. Ayrıca cihazlar gelince kamera kaydı tutulduğunu iddia ettiler bu koca bir yalan kayıtların benimle paylaşılmasını istedim o görüntüde ortada yok. Kısacası mağdur edildim. Cihazın serviste geçirdiği süre yaklaşık 3 ay.

Cihazın serviste olduğu süreçte bana ulaşamayan müşterilerim farklı kişilerle yeniden görüşüp anlaşarak işleri başkalarına vermiştir. Bu nedenle ayrıca ticari olarak da zarara uğradım.

HER YERDEN ENGELLENDİM

Sosyal medya hesaplarından günlerce , aylarca yazmama rağmen kimse beni muhatap almadı. Şikayet Var üzerinde açtığım kayıtlara dönüş yapan bile olmadı.

Son 3 ay öncesinde ise Huawei Türkiye birçok sosyal medya adresi tarafından mağduriyetimi dile getirmem nedeniyle engellendim.

Diğer Mağdurlar

https://www.sikayetvar.com/huawei